Pomnik Jana Pawła II przy kościele pw. błogosławionej Karoliny


Wzniesiony na tle strzelistej konstrukcji bryły kościoła pw. bł. Karoliny, zwrócony w kierunku Tarnowa z rękoma uniesionymi w otwartym geście powitania, pomnik papieża Polaka góruje nad miastem, budząc zachwyt swoją niecodzienną formą i przypominając o orędziu ośmiu błogosławieństw.

Inicjatywa budowy statuy Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się w 2005 r., w czasie jego choroby i śmierci. Wybór miejsca jej usytuowania nie pozostawiał żadnych wątpliwości. 10 czerwca 1987 r. na murach wznoszonej wówczas świątyni, Jan Paweł II odprawił mszę świętą i beatyfikował Karolinę Kózkównę. Na tym samym placu, 18 lat później, tłumy tarnowian zebrały się w modlitewnej zadumie, aby wspólnie przeżywać śmierć papieża Polaka.

Organizację budowy pomnika powierzono Tarnowskiemu Stowarzyszeniu Jana Pawła II, które powstało na początku 2008 roku. Projekt posągu wykonał Jacek Kucaba, tarnowski artysta plastyk . Przedstawił on Ojca Świętego z kresu wizyty w Tarnowie. Postać papieża została wkomponowana w tryskające z ziemi promienie. Symbolizują one źródło życia i wierność tradycji przodków w czerpaniu siły z pracy ludzkich rąk. Pomiędzy promieniami kwitną kwiaty w kolorach papieskich.

16 października 2008 r., w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra w Rzymie pomnik został odsłonięty, pomimo iż nie był jeszcze całkowicie ukończony. Wówczas nastąpił etap wykonywania prac wykończeniowych i dekoracyjnych, a także działań mających na celu dostosowanie elementów architektury poziomej do założeń projektowych. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu rzeszy tarnowian, statua papieża Polaka została w pełni ukończona w październiku 2010 r., w kolejną rocznicę powołania Jana Pawła II na Stolicę Apostolską.

„Ten pomnik to nasz skromny akt hołdu dla wielkiego rodaka, papieża Polaka” – mówi Józef Stachura, prezes Stowarzyszenia Jana Pawła II i dodaje: „Jesteśmy mu wdzięczni za nawiedzenie ziemi tarnowskiej i tego placu przykościelnego w 1987 r. Dzięki takiej konstrukcji pomnika, papież spogląda na nas i na nasze miasto niemalże tak jak wtedy, gdy witał przed laty wielkie rzesze wiernych w Tarnowie słowami: Przyszedłem się na Was napatrzeć”.

Lucyna Bielatowicz
Bibliografia

Inne:
1. Rozmowa przeprowadzona przez autorkę z Józefem Stachurą, prezesem Tarnowskiego Stowarzyszenia Jana Pawła II.

Fotografie

1. Pomnik Jana Pawła II przy kościele pw. błogosławionej Karoliny – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).