Włamywacze sprzed lat

Jeden z najpiękniejszych budynków Tarnowa z legendarną Salą Lustrzaną (obecnie mieści się tam Bank Pekao SA) był dawniej siedzibą Miejskiej Kasy Oszczędności, której początki sięgają 1860 r. Z działalnością tej instytucji finansowej związanych jest bardzo wiele ciekawych historii. Jedna z nich dotyczy próby obrabowania banku w 1925 r. (Tak spektakularnej, że znanej wówczas na całą Polskę!)

Trzech włamywaczy przybyło do Tarnowa aż z Katowic. Mężczyźni ukryli się rano w toaletach budynku i o 9 wieczorem rozpoczęli realizację przestępczego planu. Wykuli dziurę w suficie i weszli do sali, w której znajdowały się kosztowności. Na nieszczęście dla bandytów jedna z cegieł urwała się i spadając, narobiła takiego hałasu, że usłyszał to przechodzący niedaleko policjant. Złodzieje wpadli w panikę. Ze strachu dwóch z nich wyskoczyło z piętra na dziedziniec. W wyniku obrażeń obaj ponieśli śmierć (jeden na miejscu, drugi w szpitalu). Trzeci natomiast został zatrzymany podczas ucieczki na dach.

Historia ta może wydawać się nieprawdopodobna, zwłaszcza ze względu na nieudolność złodziei, jednak w Tarnowie nieraz zdarzały się osobliwe włamania, o czym świadczą liczne wiadomości prasowe.

Agnieszka Małochleb

Bibliografia

Opracowania:
1. Sypek A., Mój Tarnów, Tarnów 2007.
2. Żak T. A., Wałowa. Przewodnik i katalog, czyli osobliwe a dokładne opisanie ulicy wraz z jej przyległościami, Tarnów 1993.