Andrzej Kiełbusiewicz (1942-2011) – pływak, trener, działacz sportowy

Andrzej Kiełbusiewicz urodził się 31 maja 1942 r. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (1969). Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w pływaniu, siedmiokrotnie wicemistrzostwo Polski, aż dziewięciokrotnie stawał na podium jako brązowy medalista mistrzostw Polski. W 1960 uczestniczył w mistrzostwach Europy w Lipsku.

Po zakończeniu kariery pływackiej, Andrzej Kiełbusiewicz poświęcił się pasji trenerskiej. W 1969 r. założył sekcję pływacką Unii Tarnów. Był wychowawcą wielu pokoleń rekordzistów i mistrzów Polski w pływaniu, trenerem kadry narodowej i olimpijskiej, członkiem Rady Trenerów Polskiego Związku Pływackiego, wieloletnim zasłużonym działaczem sportowym, jakich już teraz trudno spotkać. Wśród prowadzonych przez niego zawodniczek były m.in. Marta Słonina, Małgorzata Suska, Joanna Kupis oraz Anna Skolarczyk – najlepsza polska „żabkarka” lat siedemdziesiątych, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, reprezentantka kraju na Mistrzostwa Świata i Europy.

Andrzej Kiełbusiewicz był jednak nie tylko jednym z najlepszych trenerów w powojennej historii tej dyscypliny, ale przede wszystkim niezwykle ciepłym i życzliwym człowiekiem, pełnym zapału i energii, który chętnie dzielił się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym zarówno z adeptami pływania, nauczycielami uczącymi tego sportu, jak i z kadrą trenerską. Wspierał i motywował zawodników do podejmowania codziennego wysiłku oraz do pokonywania własnych barier i słabości. Stworzył w 1970 r. system powszechnej nauki pływania „Już Pływam”. W 2000 r. został honorowym członkiem Polskiego Związku Pływackiego. Rok później Urząd Kultury Fizycznej i Sportu uhonorował go nagrodą państwową I stopnia. W 2002 r. otrzymał kolejne znaczące wyróżnienie – Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Zmarł 31 lipca 2011 r. po wielomiesięcznej walce z chorobą nowotworową. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 3 sierpnia o godz. 14:00 na cmentarzu w Koszycach Wielkich.

Lucyna Bielatowicz

Bibliografia

Opracowania:
1. Kieroński R., Noga R., Kiełbusiewicz Andrzej, [w:] Tarnowski sport od A do Z, Tarnów 2011.