Pałac Ślubów


Tarnowski Pałac Ślubów przy ul. Gumniskiej 30 to zbudowany w duchu neogotyku angielskiego pałac fabrykancki. Jego projektantem był prawdopodobnie Karol Polityński mł. Powstał ok. 1880 r. dla rodziny Nalepów, właścicieli pobliskiej cegielni, kaflarni, oraz fabryki świec. Jest to gmach zbudowany na planie prostokąta, murowany, podpiwniczony, parterowy, o tynkowanych ścianach. Po wschodniej stronie usytuowana jest ośmioboczna wieża narożna. W dekoracji zastosowano ostre łuki otworów okiennych i wejściowych, blanki, schodkowe szczyty oraz arkadowe fryzy.
 
Na początku XX wieku w wyniku bankructwa rodziny Nalepów pałac wraz z fabrykami wystawiono na sprzedaż. Dobra te nabyła rodzina Goldmanów. Jednakże i oni w wyniku działań wojennych w trakcie I wojny światowej i nieuczciwych wspólników popadli w tarapaty finansowe. W związku z tym postanowili wynajmować część pomieszczeń pałacu.

W 1939 r. władze niemieckie odebrały Goldmanom pałac oraz fabryki, a po II wojnie światowej upaństwowiono wszystkie te dobra. Do 2020 r. był siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowie powszechnie nazywanym Pałacem Ślubów. Obecnie nie zagospodarowany.

Jarosław Zbrożek

Lokalizacja
 
 
 
Galeria 2013 r.(kliknij tutaj) – fot. Jarosław Zbrożek.
 
Bibliografia
Opracowania:
1.Błaszkiewicz L., Pałac Ślubów, [w:] Encyklopedia Tarnowa, red. A. Niedojadło, Tarnów 2010.