Ratusz w Tuchowie

Tuchów został miastem 2 listopada 1340 r. właśnie wtedy król Kazimierz Wielki zezwolił opatowi klasztoru tynieckiego na założenie miasta na prawie magdeburskim. W tym czasie zapewnie powstał pierwszy tuchowski ratusz. Była to prawdopodobnie niewielka drewniana budowla.


W XVI wieku w związku z rozwojem miasta na miejscu starego ratusza powstał nowy także drewniany lecz już piętrowy. Opis tego budynku z 1579 r. mówi nam, że był w części podpiwniczony, na parterze znajdowały się izby szynkowa i gościnna oraz sień ze schodami prowadzącymi do pomieszczeń na piętrze. Tuż przy ratuszu znajdował się mały budynek w którym mieściło się więzienie. W 1789 r. w wyniku pożaru, który strawił większość zabudowy ówczesnego Tuchowa, spłonął również tuchowski ratusz. Został odbudowany, ale już jako budynek drewniano-murowany.

W latach 1873-74, dzięki dobrej sytuacji ekonomicznej Tuchowa, wybudowano obecny budynek ratusza, którego prawdopodobnym projektantem był Franciszek Hackbeil starszy. Jest to neoklasycystyczna budowla zbudowana na rzucie prostokąta, podpiwniczona, całkowicie murowana, piętrowa, nakryta dwuspadowym dachem, trójskrzydłowa z niewielkim dziedzińcem zamkniętym od północy murem. Główne wejście znajduje się od południowej strony i jest poprzedzone dwukolumnowym portykiem nad którym znajduje się balkon oraz wieża zegarowa nakryta spłaszczona kopułą. Piwnice oraz pomieszczenia parteru nakryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Elewacja budynku na poziomie parteru boniowana natomiast piętra pilastrowa.

Budowla do dziś spełnia swą pierwotną funkcję, jest siedzibą władz miasta i gminy Tuchów.

Jarosław Zbrożek

Bibliografia

Opracowania:
1. Krupiński A. B., Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego, Tarnów 1989.
2. Krupiński A. B., Zabytki Ziemi Tarnowskiej w akwarelach i opisach Andrzeja Krupińskiego, Tarnów 2012.

Fotografie

1. Ratusz w Tuchowie – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).