Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach usytuowany jest przed wejściem do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach przy ul. Łuczkiewiczów 12.

Na mierzącym 1,6 m wysokości granitowym cokole ustawiono wykonane z brązu popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, którego autorką jest Ewa Fleszar. Na cokole umieszczono napis „Ignacy Jan Paderewski 1860-1941 Patriota i Mistrz Tonów” oraz datę odsłonięcia. Postument ze strzegomskiego granitu wykonała firma Przemysława Stachowiaka z Jawora. Montażu całości na miejscu dokonali dyrektor, nauczyciele, konserwatorzy, uczniowie i absolwenci ZSOiZ w Ciężkowicach we współpracy z firmą kamieniarską Andrzeja Madeja ze Zborowic.

Pomysłodawcą oraz realizatorem budowy pomnika był Andrzej Burnus – dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach. Fundusze uzyskano dzięki ofiarności społeczności szkolnej.

Odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 listopada 2011 r. jako rozpoczęcie uroczystości „Dnia Patrona Szkoły”. Poświęcania pomnika dokonał ks. dziekan Jan Zając – Proboszcz Parafii w Ciężkowicach.

Jarosław ZbrożekBibliografia

Źródła:
1. Artykuł powstał na podstawie rozmowy przeprowadzonej przez autora z Andrzejem Burnusem, Dyrektorem ZSOiZ w Ciężkowicach.

Fotografie

1. Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).
2. Uroczystość odsłonięcia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach – (fot. Archiwum ZSOiZ w Ciężkowicach).