Cmentarz wojenny nr 282 w Wojniczu


Cmentarz wojenny nr 282 w Wojniczu położony jest na skrzyżowaniu ulic Loretańskiej, Zacisze i Wąwóz Szwedzki za kaplicą Najświętszej Marii Panny Loretańskiej. Jego powierzchnia wynosi 172 m², założony jest na planie nieregularnego wieloboku, ogrodzony betonowymi słupkami połączonymi parami stalowych rur.

Wejście na cmentarz, do którego prowadzą trzy schody, ujęte jest w betonowe słupki ze zdobioną żelazną bramką z motywem krzyża łacińskiego.

Pomnikiem centralnym cmentarza jest ustawiony pośrodku pola grobowego betonowy postument na którym osadzono wysoki drewniany krzyż łaciński. Nagrobki położone są nieregularnie wokół pomnika centralnego. Na 2 zbiorowych mogiłach żołnierzy armii austro-węgierskiej ustawiono (na każdej mogile oddzielnie) 1 duży betonowy arkadowy nagrobek z krzyżem w prześwicie i 2 niskie z małymi żeliwnymi krzyżami projektu Ludwiga. Natomiast na 2 mogiłach żołnierzy rosyjskich stoją betonowe nagrobki z dużymi ażurowymi krzyżami żeliwnymi. Na wszystkich nagrobkach są zamieszczone tabliczki imienne. Projektant cmentarza nie jest znany (prawdopodobnie był nim Robert Motka).

W  4 zbiorowych mogiłach pochowano 40 żołnierzy w tym 8 armii austro-węgierskiej oraz 32 żołnierzy armii rosyjskiej.

Jarosław Zbrożek

Bibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 282 w Wojniczu – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).