Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej


Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej położony jest na stromej skarpie po lewej stronie drogi do Jodłówki Tuchowskiej. Niemal po przeciwnej stronie cmentarza znajduje się szutrowa droga przechodząca przez mały betonowy most. 

Powierzchnia cmentarza wynosi 204 m², założony jest na planie prostokąta, ze ściętymi rogami od frontu oraz w wypustką z tyłu na pomnik centralny. Ogrodzony od frontu kamiennymi słupkami przykrytymi betonowymi daszkami i połączonymi parą rur stalowych, natomiast boki i tył kamiennym murem przykrytym betonowym daszkiem. Do wejścia na cmentarz, które ujęte jest w dwa kamienne słupki i zamknięte metalową, dwuskrzydłową bramką, prowadzą strome betonowe schody.

Pomnikiem centralnym jest krzyż zbudowany z kamiennych bloków piaskowca. Mogiły położone są na czterech tarasach przedzielonych alejką główną, a na nich betonowe nagrobki z krzyżami żeliwnymi maltańskimi i dwuramiennymi z emaliowanymi tabliczkami imiennymi. Projektantem cmentarza był Heinrich Scholz.

Na cmentarzu pochowano 36 żołnierzy, w tym 5 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 1 żołnierza armii niemieckiej oraz 30 żołnierzy armii rosyjskiej.

Jarosław ZbrożekBibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).