Cmentarz wojenny nr 180 w Tarnowcu


Cmentarz wojenny nr 180 w Tarnowcu znajduje się w centrum wsi obok drogi Tarnów − Tuchów i wylotu ul. Romana Sanguszki. Powierzchnia cmentarza wynosi 280 m², założony jest na planie nieregularnego wieloboku, ogrodzony od frontu płotem ze stalowych prętów ustawionym na kamiennym cokole, a w pozostałej części kamiennym murem. Wejście zamyka stalowa dwuskrzydłowa bramka.

Pomnikiem centralnym jest wysoki masywny drewniany belkowy krzyż łaciński, przykryty półkolistym profilowanym daszkiem. Mogiły są rozłożone regularnie w dwóch rzędach, a kilka z nich jest luźno rozrzuconych. Na mogiłach są betonowe stele z krzyżami żeliwnymi maltańskimi i dwuramiennymi z datą 1914 r. i tabliczkami imiennymi emaliowanymi. Na terenie cmentarza znajduje się XIX-wieczna kapliczka z absydą przykryta dwuspadowym dachem pokrytym dachówką. Projektantem cmentarza był Heinrich Scholz.

Na cmentarzu pochowano w pojedynczych i zbiorowych mogiłach 41 żołnierzy, w tym 7 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 34 żołnierzy armii rosyjskiej.

Jarosław Zbrożek
Bibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 180 w Tarnowcu – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek