Cmentarz wojenny nr 208 w Niedomicach


Cmentarz wojenny nr 208 w Niedomicach znajduje się południowej części wsi, w pobliżu wału przeciwpowodziowego rzeki Dunajec, niedaleko ulicy Szkolnej, w bliskim sąsiedztwie budynków szkolnych. Powierzchnia cmentarza wynosi 1987 m², założony jest na planie prostokąta, ogrodzony betonowym murem w formie balustrady na betonowej podmurówce. Wejście ujęte jest w dwa betonowe słupki, które zamyka dwuskrzydłowa stalowa brama.

Pomnik centralny znajduje się na osi wejścia i jest to wysoki betonowy krzyż łaciński ustawiony na rozszerzającej się podstawie wkomponowany w mur ogrodzenia. Mogiły są rozłożone symetrycznie, a na nich ustawione w grupy krzyże żelazne z płaskowników,  jedno i dwuramienne, projektu Watzala, kryte blaszanymi daszkami, na przecięciu ramion emaliowane kwadratowe tabliczki imienne (na mogiłach pojedynczych), kamienny stylizowany sarkofag oraz kamienna półokrągła stela z krzyżem maltańskim, które ustawione są na niewielkich kopcach (na mogiłach zbiorowych). Projektantem cmentarza był Hans Watzal.

Na cmentarzu pochowano w pojedynczych i zbiorowych mogiłach 318 żołnierzy, w tym 56 żołnierzy armii niemieckiej oraz 262 żołnierzy armii rosyjskiej. Cmentarz jest też miejscem pochówku niezidentyfikowanego żołnierza Wojska Polskiego poległego w 1939 r. 

Jarosław ZbrożekBibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 208 w Niedomicach – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).