Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie


Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie znajduje się w północnej części wsi po lewej stronie drogi do Borusowej. Powierzchnia cmentarza wynosi 5178 m², założony jest na planie prostokąta z wyłomem od strony wschodniej. Ogrodzony z trzech stron betonowym murem w formie balustrady na betonowej podmurówce, od frontu zaś betonowymi słupkami połączonymi betonowym cokołem oraz przęsłami stalowymi. Wejście ujęte jest w dwa betonowe słupki, które zamyka dwuskrzydłowa stalowa brama.

Pomnikiem centralnym miała być monumentalna kaplica, jednak nie została zbudowana najprawdopodobniej z uwagi na duże koszty.

Mogiły rozłożone są symetrycznie, na cmentarzu znajduje się pięć dużych grobów masowych w formie kopców o podstawie kwadratu, omurowanych betonowym cokołem i zwieńczonych betonowymi krzyżami w dwóch rodzajach. Na pozostałych mogiłach listwowe krzyże stalowe, projektu Watzala, w dwóch wersjach, ustawione na betonowych cokołach zakończonych półkoliście, na skrzyżowaniu ramion emaliowane tabliczki imienne. Projektantami cmentarza byli Hans Watzal i Emil Ladewig.

Na cmentarzu pochowano w pojedynczych i zbiorowych mogiłach 490 żołnierzy, w tym 228 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 262 żołnierzy armii rosyjskiej.

Jarosław Zbrożek
Bibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).