Cmentarz wojenny nr 143 w Ostruszy

Cmentarz wojenny nr 143 w Ostruszy położony jest na skarpie po lewej stronie drogi lokalnej biegnącej przez wieś. Powierzchnia cmentarza wynosi 1048 m², założony jest na planie prostokąta, ogrodzony z trzech stron kamiennym murem przykrytym betonowym daszkiem, a od frontu kamiennymi słupkami (przykrytymi betonowymi daszkami) połączonymi wysokim, kamiennym cokołem oraz drewnianym sztachetowym płotem. Wejście na cmentarz stanowi monumentalna kamienna brama. Całość zamknięta jest dwuskrzydłową drewnianą bramką.

Pomnikiem centralnym jest ustawiony na osi wejścia, na kamiennym postumencie wysoki, wykonany z belkowych kantówek krzyż łaciński ze stylizowaną glorią na przecięciu ramion. Mogiły rozłożone są w sześciu rzędach, a na nich betonowe stele z żeliwnymi tablicami imiennymi na licach oraz listwowe żeliwne krzyże lotaryńskie zarówno pojedyncze jak i łączone w triady. Projektantem cmentarza był Jan Szczepkowski.

Na cmentarzu pochowano 331 żołnierzy, w tym 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 96 żołnierzy armii niemieckiej oraz 226 żołnierzy armii rosyjskiej.

Jarosław ZbrożekBibliografia

Opracowania:
1. Frodyma R., Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006.

Fotografie

1. Cmentarz wojenny nr 143 w Ostruszy – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).