Kościół pw. św. Leonarda w Wojniczu


Kościół pw. św. Leonarda w Wojniczu znajduje się przy ul. Tarnowskiej. Prawdopodobnie jego początki sięgają 1209 r. Dzisiejszy kształt został mu nadany w II połowie XVI wieku. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, z jedną prostokątną nawą z przedsionkiem od zachodu i prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym od północy usytuowana jest zakrystia. Nad prezbiterium usytuowany jest płaski strop a ponad nawą pozorne sklepie kolebkowe, z płaskimi odcinkami stropowymi po bokach. Świątynia przykryta jest dwuspadowym dachem pokrytym gontem, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią.

Wyposażenie świątyni pochodzi z XVII-XIX wieku. Ołtarz główny jest neorenesansowy z końca XIX wieku, a w nim obrazy pochodzące z renesansowego tryptyku. W polu środkowym Nawiedzenie św. Elżbiety, po bokach św. Helena i św. Katarzyna, w zwieńczeniu znajduje obraz św. Leonarda. Ołtarze boczne są również neorenesansowe z końca XIX wieku z obrazami Miłosierdzia Bożego po lewej oraz św. Kingi po prawej i gipsowymi figurami Serca Pana Jezusa oraz NMP Niepokalanie Poczętej. Kościół posiada dzwon odlany przez ludwisarza Baltazara Heroldta z Bratysławy w 1655 r.

Teren przykościelny ogrodzony jest żeliwnym płotem osadzonym na kamiennym cokole. Obok świątyni znajduje się kamienna figura Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej wykonana w 1889 r. przez rzeźbiarza Adeoatusa Martyńskiego z Borzęcina, która w obecnym miejscu jest od 1996 r., kiedy została przeniesiona z wału miejskiego przy ul. Tarnowskiej.

Pod koniec XIX wieku stan świątyni był zły i wymagał gruntownego remontu. Problemem były jednak finanse. Ks. Błażej Gwiazdoń przeprowadził zbiórkę na remont kościoła, którą w największym stopniu wsparł Tomasz Bodzioch. Przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie(1) oraz zbudowano nowy ołtarz główny i ołtarze boczne. Następny poważny remont kościoła przeprowadzono w latach 2014-15, kiedy to wyremontowano dach kościoła, elewację, ogrodzenie oraz figurę Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Jarosław Zbrożek
Bibliografia

Opracowania:
1. Krupiński A. B., Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego, Tarnów 1989.
2. Szymański J., Przewodnik po Wojniczu inaczej, Wojnicz 2010.

Fotografie

1. Kościół pw. św. Leonarda w Wojniczu – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).
                                     
(1) J. Szymański podaje, że odrestaurowany kościół, uroczyście poświęcono 6.12.1886 r., natomiast A. Kurpiński podaje, że kościół był odnawiany w latach 1892-93.