Ulica Krótka

Ulica Krótka

Ulica Krótka łączy tarnowski Rynek z Placem Kazimierza Wielkiego. Powstała w czasie lokacji miasta, a jej układ pozostał do naszych czasów niezmienny. Jak nazwa wskazuje jest to niezwykle krótka ulica licząca zaledwie kilka kamienic. Na planach miasta Tarnowa z 1848 r. i z ok. 1878 r. widoczna jest jako „Kurze Gasse”.

Obecna zabudowa tej ulicy to:

  •  od strony północnej elewacja boczna wraz z podwórkiem otoczonym murem kamienicy Rynek 5,
  •  od strony południowej elewacja kamienicy Wielkie Schody 1 – Krótka 2, niewielka piętrowa kamienica pod nr 4 która zbudowana prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, natomiast piętrowa kamienica pod numerem 6 powstała do 1848 r. z dwóch budynków usytuowanych frontem do ulicy Krótkiej.

Ciekawostką jest to że do ul. Krótkiej należała kamienica nr 8. Nie wiadomo z jakiego powodu obecny adres tego budynku to Plac Kazimierza Wielkiego 3a. Zbudowano go w 1892 r. według planów budowniczego miejskiego Szczęsnego Zaremby w stylu neorenesansowym. Mieścił się tam Zakład Zastawniczy Podupadłych Mieszczan, czyli lombard miejski. W okresie późniejszym znajdowała się tam siedziba geodezji oraz Wojskowa Komisja Uzupełnień, a obecnie to siedziba Banku PEKAO S.A. W 1915 r. budynek ucierpiał podczas ostrzału artyleryjskiego miasta w trakcie działań w czasie I wojny światowej.   

Jarosław Zbrożek

Ulica Krótka

Ulica Krótka

Ulica Krótka

Ulica Krótka

Ulica Krótka

Bibliografia

Opracowania:
1. Potępa S., Ulica Krótka, [w:] Tarnów – Stare Miasto – Wielki Przewodnik t. 2, red. S. Potępa, Tarnów 1995.
2. Potępa, S., Złota era Tarnowa, Tarnów 2008.

Fotografie

1. Ulica Krótka – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).