Figura św. Floriana w Wojniczu

Figura św. Floriana w Wojniczu znajduje się we wschodniej części rynku. Ustawiona jest na wysokim cokole i nakryta metalowym baldachimem. Całość została wykonana z kamienia. 

Na cokole znajdują się cztery wnęki inskrypcyjne. Na frontowej wyryta jest inskrypcja ku czci św. Floriana, natomiast na bocznej po prawej stronie jest napis dotyczący okoliczności zbudowania figury oraz jej fundatorów. We wnęce po lewej stronie znajduje się w owalu postać św. Wawrzyńca z atrybutami jego męczeństwa i umieszczona na piersiach huzarskiego orła. W czwartej, tylnej wnęce znajduje się krucyfiks. W dolnej części cokołu znajdują się informacje o przeprowadzonych remontach figury. Całość ogrodzona jest kamiennymi słupkami połączonymi grubym stalowym łańcuchem. Wokół pomnika podczas ostatniego remontu nawierzchni wojnickiego rynku ułożono kocie łby. Centralnie przed figurą znajduje się mosiężna tablica ku pamięci aresztowanych przez hitlerowców w 1943 r. mieszkańców Wojnicza i okolic.

Figurę zbudowano w 1843 r. jako „pamiątkę szczęśliwie przeżytych chwil roku 1831” kiedy to Wojnicz zniszczył w znacznej części pożar. Inicjatorem jej powstania był ówczesny burmistrz Wojnicza – Cyryl  Dorożewski. Budowę sfinansowało miasto Wojnicz oraz 10. Pułk Huzarów.

Figura jest pod opieką OSP w Wojniczu, która odnawiała ją w 1909 r., 1952 r. oraz w 1972 r.

Jarosław Zbrożek 
Bibliografia

Opracowania:
1. Szymański J., Przewodnik po Wojniczu inaczej, Wojnicz 2010.

Strony internetowe:
1. Miasto i Gmina WOJNICZ – Oficjalna strona Miasta i Gminy WOJNICZ. Krajobraz kapliczek przydrożnych, krzyży i figur. [Online].
Protokół dostępu: https://www.wojnicz.pl/turysta/zabytki-wojnicza/krajobraz-kapliczek-przydroznych-krzyzy-i-figur [6.01.2021 r.].  

Fotografie

1. Figura św. Floriana w Wojniczu – zbiór (fot. Jarosław Zbrożek).