Pomnik Józefa Piłsudskiego

W 2017 r. Kazimierz Koprowski – ówczesny przewodniczący tarnowskiej rady miejskiej wyszedł z ideą budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Pomnik miał być odsłonięty w 2018 r. w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak pierwotny projekt autorstwa Karola Badyny przedstawiający Marszałka w pozycji siedzącej w późniejszym okresie życia, nie uzyskał akceptacji tarnowskich radnych. 

W związku z powyższym postanowiono rozpisać konkurs i zastrzeżono, że postać Marszałka ma być przedstawiona w pozycji stojącej. Na nagrody przeznaczono 33 tyś. złotych. Zwyciężył projekt autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz tarnowskiego architekta Artura Grodzińskiego.   

Zwycięski projekt przedstawia stojącego Marszałka, patrzącego przed siebie, lewą ręką opierając się o szablę, a w prawej dłoni trzymając buławę. 

Pomnik został zlokalizowany przed Delegaturą Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie przy al. Solidarności 4-9. Odlew rzeźby z brązu został wykonany w Podłężu koło Wieliczki. Rzeźba o wysokości 2,2 m i ważąca 400 kg została ustawiona na 3 metrowym granitowym cokole, na którym umieszczono napis – „Józef Piłsudski”. Bezpośrednie otoczenie wyłożono kostką brukową i stworzono wokół pomnika ścieżkę edukacyjną. Składają się na nią: wmurowane w bruk tabliczki z wybranymi datami z życia Piłsudskiego oraz cztery ławki z wyrytymi sentencjami marszałka. Całość kosztów zamknęła się kwotą 310 tyś. złotych.

Odsłonięcie pomnika miało miejsce 11 listopada 2019 r.

Jarosław Zbrożek

Lokalizacja


Galeria 2023 r.(kliknij tutaj) – fot. Jarosław Zbrożek.

Bibliografia
Strony internetowe:
1. tarnów. nasze miasto – Tarnów. Marszałek Józef Piłsudski ma wreszcie pomnik w mieście. Na cokole ustawiono go w kwadrans
Protokół dostępu: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-marszalek-jozef-pilsudski-ma-wreszcie-pomnik-w/ar/c1-7418256 [17.04.2023 r.].