O mieście

Położenie, obszar, ludność

Miasto Tarnów leży na Płaskowyżu Tarnowskim na granicy Niziny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego w północno-wschodniej części Województwa Małopolskiego. Przez jego centrum przepływa potok Wątok, a w granicach administracyjnych rzeka Biała, która tuż za granicą miasta wpływa do rzeki Dunajec.

Obecnie Tarnów zajmuje powierzchnie 72,34 km² i zamieszkuje go 112.120 mieszkańców (dane na koniec 2013 r.) i jest drugim miastem pod względem liczby mieszkańców w Województwie Małopolskim. Miasto leży przy drodze międzynarodowej E4, oraz autostradzie A4 na linii wschód-zachód.Wyświetl większą mapę
 
Ustrój, gospodarka

Tarnów jest miastem na prawach powiatu (do 1999 r. był stolicą Województwa Tarnowskiego) i stanowi administracyjno-gospodarcze centrum dla regionu. To właśnie na jego obszarze zlokalizowane są urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje kultury, trzy uczelnie wyższe oraz kilka filii wyższych uczelni. Miasto jest siedzibą diecezji.

W Tarnowie zlokalizowanych jest około 11 tyś. firm i zakładów działających w różnych sektorach gospodarki. Do najbardziej znanych należą: Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A., Zakłady Mechaniczne, Fabryka Silników Elektrycznych Tamel, Mlektar, Fritar, Bruk-Bet, Centrum Logistyczne Goodyear, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Karpacka Spółka Gazownicza. W Tarnowie od 1999 r. działa Klaster Przemysłowy, którego zadaniem jest zachęcanie przedsiębiorców do lokowania swych zakładów produkcyjnych w mieście.

Obecne Władze miasta Tarnowa: 
  • Prezydent Miasta Tarnowa – Roman Ciepiela
  • Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa – Tadeusz Kwiatkowski
  • Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa – Agnieszka Kawa
  • Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa – Dorota Krakowska
  • Przewodniczący Rady Miasta Tarnowa – Jakub Kwaśny