O mieście
Położenie, obszar, ludność
Miasto Tarnów leży na Płaskowyżu Tarnowskim na granicy Niziny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego w północno-wschodniej części Województwa Małopolskiego. Przez jego centrum przepływa potok Wątok, a w granicach administracyjnych rzeka Biała, która tuż za granicą miasta wpływa do rzeki Dunajec.
Obecnie Tarnów zajmuje powierzchnie 72,34 km² i zamieszkuje go 112.120 mieszkańców (dane na koniec 2013 r.) i jest drugim miastem pod względem liczby mieszkańców w Województwie Małopolskim. Miasto leży przy drodze międzynarodowej E4, oraz autostradzie A4 na linii wschód-zachód.
Wyświetl większą mapę
Tarnów jest miastem na prawach powiatu (do 1999 r. był stolicą Województwa Tarnowskiego) i stanowi administracyjno-gospodarcze centrum dla regionu. To właśnie na jego obszarze zlokalizowane są urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje kultury, trzy uczelnie wyższe oraz kilka filii wyższych uczelni. Miasto jest siedzibą diecezji.
W Tarnowie zlokalizowanych jest około 11 tyś. firm i zakładów działających w różnych sektorach gospodarki. Do najbardziej znanych należą: Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A., Zakłady Mechaniczne, Fabryka Silników Elektrycznych Tamel, Mlektar, Fritar, Bruk-Bet, Centrum Logistyczne Goodyear, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Karpacka Spółka Gazownicza. W Tarnowie od 1999 r. działa Klaster Przemysłowy, którego zadaniem jest zachęcanie przedsiębiorców do lokowania swych zakładów produkcyjnych w mieście.
Obecne Władze miasta Tarnowa:
- Prezydent Miasta Tarnowa – Jakub Kwaśny
- Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa – Agnieszka Kawa
- Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa – Maciej Włodek
- Przewodnicząca Rady Miasta Tarnowa – Małgorzata Mękal